Szkoła – jak pomagać dzieciom?

kalkulator i notatki
Rodzice, jak i ich pociechy często nienawidzą roku szkolnego. Dla rodziców oznacza to duże wydatki – na wyprawkę szkolną, na nowe ubrania, na wycieczki, ubezpieczenie i inne rzeczy związane ze szkołą, a dla dzieci codzienne poranne wstawanie i marnowania słonecznego dnia w budynku szkolnym. Jednak szkoła nie jest taka zła, jak to wielu osobom się wydaje – gdyby nie ona, w takiej formie w jakiej występuje dzisiaj wiele dzieci byłoby niedokształconych, bez podstawowych umiejętności i pewności siebie. Jak my, rodzice powinniśmy pomagać dzieciom przez te kilkanaście ciężkich lat w szkole?

Pomoc w zadaniach domowych

Zadania zadawane do domu przez nauczycieli już od dawna są tematem sporów. Niektórzy chcą ich całkowitego wycofania, a niektórzy nic do nich nie mają, lub chcą żeby było ich jeszcze więcej. To nie jest miejsce na krytykowanie, lub chwalenie zadań domowych – ale powiem Wam jedno – dzieci ich nienawidzą, o czym pewnie sami już się przekonaliście. Warto pomagać swoim pociechom w rozwiązywaniu ciężkich zadań, ale pomagać w taki sposób, żeby nasze dziecko samo odkryło rozwiązanie. Rozwiązywanie zadań za dzieci powoduje, że się rozleniwiają i nie uczą się nowych rzeczy, tylko wszystko po prostu spisują. Na przykład w matematyce – dawać różne wskazówki i wzory do zadań, zamiast od razu podawać wynik.

Odpoczynek i czas wolny

Dzieci, szczególnie podczas bardziej wymagających dni szkolnych często są zmęczone i nie mają siły na nic, i chcą jedynie odpocząć. Nawet czwarte klasy w podstawówce mają po trzydzieści godzin lekcji tygodniowo – i w większości zaczynają dzień szkolny bardzo wcześnie rano, do czego nie jest przystosowany młody człowiek. Nasze dziecko, po powrocie ze szkoły do domu powinno móc odpocząć – nie powinniśmy na siłę zmuszać go do nauki, lub do uczestniczenia w ponadprogramowych lekcjach. Każdy posiada inne możliwości – i co dla jednego będzie normalne, to dla drugiego okaże się zbyt ciężkie, i po prostu sobie nie poradzi. A co robią dzieci, jeśli wiedzą że sobie nie poradzą? Nic. Dlatego lepiej jest pozwolić naszemu dziecku po prostu odpocząć – takie coś przywróci chęci do nauki i pracy.

Comments

  1. SuperMama says:

    Ja swojemu pomagam w zadaniach domowych i się lepiej uczy

  2. Małgosia says:

    Mam bardzo dobry kontakt z moimi dziećmi i zawsze kiedy potrzebują pomocy to wiedzą, że mogą na mnie liczyć.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *