Ogólnie o czekoladkach

Czekoladki różnego rodzaju kojarzą się każdemu z przyjemnym i błogim uczuciem. Nie ma osoby, która nie lubiłaby ich smaku i zapachu. Od niepamiętnych czasów są znane na całym świecie. Po ich zjedzeniu nasz nastrój poprawia się, wzrasta energia i wyobraźnia.

Czekoladki na podarunek

Z każdej okazji są dobrym prezentem dla każdego, umilają trudne chwile, poprawiają nastrój, wprawiają w dobry humor. Po ich zjedzeniu na każdej twarzy pojawia się uśmiech. Ciekawe i oryginalne kształty ich  najbardziej cieszą dzieci.

Początki czekoladowego przysmaku

Do ich produkcji używa się ziaren kakaowca uprawianych w X wieku przed naszą erą których już za czasów Majów używano w mieszance z papryką, miodem i kukurydzą a całość tworzyła już wtedy ucztę dla podniebienia. Czekoladę wynaleziono w XIX wieku. Z upływem czasu z tabliczki czekolady powstawały kształty różnego rodzaju, różnych kształtów np.: jajka, zajączki, beczułeczki. Mają olbrzymią ilość różnorodnego nadzienia. Mogą być z białej czekolady lub ciemnej zawierają różną ilość zawartości kakao. Ich nadzieniem może być np.: kakao, marcepan, pralina, likiery i owoce. Te wyroby są często prawdziwymi dziełami sztuki. Szczególnie w czasach dzisiejszych, gdzie czekolady używa się nawet w reklamie – bardzo popularne są między innymi czekoladki reklamowe, które nierzadko wyglądają jak prawdziwe dzieło sztuki.

Zalety i wady jedzenia czekoladek

Jedzenie tych łakoci jest dobre dla każdego serca ponieważ kakao zawiera epikatechinę i kwas galusowy  a także flawonole które są przeciwutleniaczami które zmniejszają uszkodzenia komórek, obniżają ciśnienie krwi a tym samym poprawiają pracę serca żył i tętnic. Regularne spożywanie niewielkich ilości tych słodyczy zmniejsza wystąpienia ataku serca. Jedząc czekoladę wzrasta w organizmie poziom ednorfiryn dając dobre samopoczucie. Nadmierne spożywanie tych słodkości prowadzi do nadwagi, otyłości i cukrzycy dlatego zalecany jest umiar w ich jedzeniu.

Wspomnienie z dzieciństwa – czekoladki

Każdy z nas pamięta lata dzieciństwa w których nasze buzie szeroko uśmiechały się na widok czekoladkowych upominków. Najbardziej cieszyły nas w tamtych czasach kształty ich, kolory i piękne zdobienia. Czekaliśmy na każdą okazję bo oznaczała ona słodki, pyszny upominek. Tak samo na pyszne czekoladki czekają nasze dzieci. Czekolada za swoje walory smakowe doczekała się swojego święta które przypada w dniu 12 kwietnia i jest obchodzony jako Międzynarodowe Najsłodsze święto Czekolady.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *