Prezent na komunię dla dziecka

Jeszcze kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu komunia była tradycją – zbierała się cała rodzina po to, by w kościele i na komunijnej uczcie cieszyć się z tego, że jeden z najmłodszych członków rodziny przyjął do swojego serca Boga. Podczas takiej uroczystości dzieci też otrzymywały różne prezenty – ale często były one jedynie symboliczne czyli np. wisiorek lub zegarek. Dzisiaj czasy się już zmieniły, i bardzo dużo osób z komunii zrobiło „pokaz bogactwa”. Dochodzi nawet do takich absurdów, że dzieci na religijną i duchową uroczystość taką jaką jest komunia przyjeżdżają w limuzynach. Dlaczego do takiego czegoś doszło, i jaki prezent powinniśmy kupić dziecku, żeby nie czuło się poszkodowane, ale też nie psująć tym prezentem całej „atmosfery” komunii? O tym przeczytacie poniżej.

Dlaczego nastała moda na drogie prezenty?

Kiedyś były zupełnie inne czasy – ze względu na komunizm w naszym kraju nie było nikogo stać na bardzo drogie prezenty, przez co dawało się takie symboliczne jak już wyżej wymieniony zegarek. Wpływ na to ma także rozwój elektroniki – kiedyś nie było po prostu nic drogiego co można było kupić dzieciakowi, może za wyjątkiem roweru. Dzisiaj mamy do wyboru tablety, komputery, konsole do gier, telefony komórkowe, smartwatche i wiele innych podobnych gadżetów.

Czy taka moda jest zła?

Jest zła, jeśli traktujemy komunię tylko jako uroczystość wręczenia prezentów. Komunia w naszym kościele to jest spotkanie z Bogiem i nie powinno się jej całej opierać tylko na prezentach. Z kolei jeśli kupujemy drogi prezent, ale zachowujemy całą tradycję komunii to nie ma w tym, przynajmniej moim zdaniem nic złego.

Jaki prezent dla dziecka jest dobry?

Tak naprawdę wszystko, co stanowi jakiś symbol lub po prostu się przyda jest dobrym prezentem. Nawet wyżej już wymieniony drogi smartfon nie będzie złym prezentem, pod warunkiem że cała uroczystość komunii będzie zorganizowana w odpowiedni sposób – czyli skromnie, a nie tak żeby pochwalić się wszystkim jak bogatą komunię miało nasze dziecko.

Comments

  1. Aga says:

    Każdy kupuje to co uważa i za stawke ktora jest w stanie wydać

  2. Krystyna says:

    to wszystko zależy od kwoty

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *